Zysk genetyczny można osiągnąć poprzez stosowanie odpowiedniej selekcji, która spowoduje korzystną zmianę frekwencji genów u potomstwa w porównaniu z rodzicami. Nie można przeprowadzić skutecznej selekcji i kojarzenia bez znajomości wartości hodowlanej zwierząt.
Technologia genomiczna przyniosła wiele korzyści w zakresie poprawy wskaźnika tempa przyrostu postępu genetycznego osiąganego w programach hodowlanych bydła mlecznego oraz na poziomie stad.
Genomowe wartości hodowlane obliczane są przez oszacowanie efektów SNP na podstawie równań predykcji, w oparciu o informacje z populacji referencyjnej. Zwierzęta, które ją tworzą oprócz genotypów posiadają również fenotypy dla cech będących przedmiotem zainteresowania. Dokładność genomowej wartości hodowlanej zależy od wielkości populacji referencyjnej, odziedziczalności cechy oraz spokrewnienia między kandydatami do selekcji a populacją referencyjną.
Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na dynamikę postępu genetycznego są:
- intensywność selekcji,
- dokładność selekcji (wiarygodność wartości hodowlanych),
- odchylenie standardowe interesującej nas cechy,
- odstęp pokoleń
Zwiększając dokładność i intensywność selekcji oraz skracając odstępy między pokoleniami, można w przybliżeniu podwoić tempo postępu genetycznego dla ekonomicznie ważnych cech. Postęp genetyczny to zwiększenie wartości genetycznej zwierząt w czasie, pod względem określonej cechy lub grupy cech.
Doskonalenie genetyczne jest procesem długotrwałym i kosztownym. Wymaga konsekwencji w selekcji i doborze, inwestycji w nowoczesne biotechniki rozrodu, aby uzyskać oczekiwane efekty.